Galeria "Sala Piwnica" w Komornikach - Wystawa "Kobiety i Pieśni", 2014r

Od 13 marca w podpoznańskich Komornikach w Galerii Piwnica w Gminnym Ośrodku Kultury możemy podziwiać dzieła zgłoszone na III edycję wystawy o Kobietach. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wystawców,. Udział w wystawie bierze ok 50 twórców. Zamysłem kuratorki Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej zakres doboru prac był różnorodny, do wspólnej ekspozycji zaprosiła artystów uznanych ze sporym dorobkiem oraz tych, którzy stawiają ambitnie pierwsze kroki. Rok 2014 został ogłoszony na stronach: 6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Minister powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca organizację Biura Obchodów Roku Kolberga. Na podstawie tej informacji wypłynął projekt aby szeroko rozumiany folklor i muzykę połączyć w dzieła materialne. Owocem tego zamysłu jest wystawa plastyczna.
Wielopoziomowość proponowanych przez kuratorkę wystaw jest formą kreowania gustów artystycznych i edukacji poprzez kontakt z dziełem sztuki. Uważa, że kreując współczesny przekaz sztuki należy rozciągnąć wielopoziomowo i konotować z tradycją. Nie tylko w znaczeniu powszechnie stosowanej edukacji ale w znaczeniu alternatywnym, przypominając fascynacje ludzi twórczych. O konotacjach przyrody i kultury świadczy jeszcze jedna propozycja – premiera utworu kompozytorki Marty Torebko, która wraz z Izabelą Frąckowiak uświetniły wernisaż utworem: Kobiety i mgnienie z natury jako Pieśń leśna.
Zestawienie takich ścieżek prowokuje dyskusje nie tylko o miejsce sztuki ale o jej przekaz i tożsamość ludzką. Mimo, że wystawa poświęcona Kobietom nie ucina się wszelkich powiązań z wieloma dziedzinami. Dzięki nim dużym uznaniem cieszą się prace Bożeny Fibik- Beim przedstawiające barwne stroje i tancerki ludowe, Anny Klimaszewskiej w pacy zodiakalnej pt.: Bliźnięta, Anastazji Fietisovej . Prace wręcz z namacalną ludycznością i wierzeniami z pogranicza kultur, rytualne malarstwo Sylwii J. Gondeck, wizje snu w malarstwie Malwiny de Brade i Emilii Gąsienica – Stelak.
Wystawa nie jest ograniczona do jednego medium lansowanych prac. Możemy podziwiać rzeźby m.in. : Urszuli Szymańskiej i Marii Sikorskiej oraz biżuterię Lilianny Stawniak. Ilustracje Bogny Chmielewskiej.
To zestawienia fotografii Bogdana Kolińskiego, Jacka Gulczyńskiego akwareli Karoliny Penar z kolażem Marii Silskiej. Malarstwa w wykonaniu m.in.Jerzego Kubackiego, Andrzeja Stanisławskiego, Katarzyny Makowskiej. Foto-grafiki Antoniego Ruta.
To ogromny zbór ludzkich opowieści o kobiecie, życiu i przenikaniu wielu twórców. Ten zajawkowy test to jedynie ślad o tym spotkaniu, wystawę należy przeżyć osobiście. W roku Oskara Kolberga nie mogło zabraknąć propozycji poetyckich, zgłoszono tekst: Anny Sumińskiej.
Podczas wernisażu przyznano decyzją zgromadzonych Grand Prix dla Ilony Witkowskiej ze Wrześni za cykl prac poświęcony etapom życia kobiety.
Ekspozycja skupia artystów indywidualnych i udzielających się w stowarzyszeniach twórczych: Polski Związek Plastyków, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej, Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy KWP w Poznaniu.
Wystawa jest dostępna do 10 kwietnia.

 Patronat medialny: Radio Merkury, Nowiny Komornickie, Portal Bedyka, Portal Gfaffus, Galeria Cavaletto, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Telewizja TWK.

Źródła:
           http://www.wzar.pl/wystawy/kobiety-i-piesni-w-roku-kolberga
 
           http://bedyka.pl/n4.kobiety_i_piesni__relacja_z_wernisau.424.html

Relacja z wystawy w TV:
          http://tvwielkopolska.pl/index.php/poznan-aktualosci/pozna/12104-komorniki-kobiety-i-pieni